Spanienfrivilliga

Från Polkagriswiki
Version från den 21 juni 2008 kl. 12.31 av Kurtake (Diskussion | bidrag) (Ny sida: En mängd svenskar reste ned till spanien runt 1936 för att delta i striderna mot fascismen. Några av dem har skrivit om sina upplevelser där. Rundberg, Arvid: ''[[Ru...)

(skillnad) ← Äldre version | Nuvarande version (skillnad) | Nyare version → (skillnad)
Hoppa till: navigering, sök

En mängd svenskar reste ned till spanien runt 1936 för att delta i striderna mot fascismen. Några av dem har skrivit om sina upplevelser där.

Rundberg, Arvid: En svensk arbetares memoarer. En del av boken går igenom hans tid vid de internationella brigaderna i Spanien. Han var kommunist och var aldrig i närheten av den verkliga revolutionen. En sorglig kontrast till de andra som deltog på rikrigts redogörelser. Slav i sinne och kropp även när han slåss för "friheten".


Har inte nisse lätt skrivit nåt om sin tid där? Finns det inte nån berättelse i en av alla syndikalist antologierna åsså?


en text om de spanien frivilliga svenskarna http://www.popularhistoria.se/o.o.i.s?id=43&vid=1270