Voors, Barbara: När elefanter dansar

Från Polkagriswiki
Version från den 11 augusti 2010 kl. 22.33 av Linnea (Diskussion | bidrag) (Ny sida: En reseberättelse från Tanzania fylld av mer eller mindre oskarpa reflektioner. När hon bara skriver om sina egna erfarenheter och möten med människor är det ok. När hon funderar öv...)

(skillnad) ← Äldre version | Nuvarande version (skillnad) | Nyare version → (skillnad)
Hoppa till: navigering, sök

En reseberättelse från Tanzania fylld av mer eller mindre oskarpa reflektioner. När hon bara skriver om sina egna erfarenheter och möten med människor är det ok. När hon funderar över världsekonomi och politik är det i bästa fall tafligt och ibland tokigt eller stört naivt.

Ounvdikligen får man en bit Östafrikansk historia på köpet. Men det är det inte värt. "Använd internet och läs inte löjliga böcker" är en slogan som funkar för att avråda från den här boken.